En Çok Kazandıran Programlama Dilleri

Bilen kazanıyor sloganıyla bilgi ekonomisinin anlam ve manasını kısaca açıklamış oluruz. Endüstriyel dönemlerde bilmenin insana sağladığı fayda az olsa da, günümüzde bilmenin insana kazandırdığı değer çok fazla. Quartz buna dikkat çeken bir çalışmayı geçenlerde yayınlayarak, takipçilerine sundu. Hangi programlama dilini bilenin, ne kadar kazandığını ifade eden tablo da, yıllık kazançlar yer alıyor.

İşte o sonuçlar…

programlama dilleri

Çok ilginç gelebilir size…

Bu rakamların neye göre belirlendiğini düşünüyor olabilirsiniz. Şayet ülkemizde Ruby on Rails gibi programlama dilleri fazla kullanılmasa da, Java, SQL, C#, Visual Basic gibi programlar çokça kullanılıyor. Lakin bunları bilen bir kişinin yıllık kazançlarının yukarıda ki rakamlarla ifade bulup, bulmadığını tartışabiliriz. ABD ve Avrupa gibi ülkeler de programcıların kazandığı paralar yüksek olsa da, ülkemizde bunun söz konusu olduğunu söylemek güç.

Yeni yeni gelişiyor…

Ülkemizde bilişim sektörü, yeni yeni ivmelenme sürecinde. Bunun için devlet tarafından ayrılan kaynaklar ve yapılan yatırımlar, son senelerde daha çok arttı. Hatta Slikon Vadisine eş değer bir yapının kurulması çalışmaları da başladı. Bilişim, artık bakanlık nezdinde desteklenen ve bu alanda dünya çapında üretim merkezi olmayı hedefleyen proje ve planlar söz konusu.

Ülkemizde bilişime dair yapılan yatırım ve düzenlemeler hayata geçtikçe, bilişim elemanlarının ve bu alanda kariyer hedefi olanların değerlerinin ve maaşlarının daha fazla artacağı da bir gerçeği ifade ediyor. Henüz Quartz tarafından açıklanan rakamlara erişen yazılımcı az olsa da, ileri de en ufak kademede çalışan bir Visual Basic kullanan birisi, söz konusu rakamları da aşabilecek maaşa sahip olabilir. Bunun için biraz daha bilişim sektörü alanında gelişimin ve standardın oturmasını beklemek gerekiyor.