HTML 5 ile gelen yenilikler

İnternet sitelerinin görsel tasarımında kullanılan HTML dili, 1980 senesinden bu yana gelişerek, sitelerin kullanıcılarına ve arama motorlarına daha faydalı hale gelmeye çalışıyor. En son HTML 5 dilinin çıkarılmasıyla, HTML dilinde önemli değişiklikler ve yenilikler meydana geldi.

Web tarayıcı standardını belirleyen WC3 kurumu, HTML 5 kodlama dilinin baz alınması gerektiğine dair kararını açıkladı. Bu karar herkesin sıcak baktığını söylemeliyiz. Çünkü HTML 5, kullanıcı dostu sitelerin ortaya çıkmasını sağlayacak olan bir web teknolojisini ifade ediyor. Aynı zamanda Google tarafından da desteklenerek, yaygınlaşması sağlanan HTML 5 tasarım dilinin bugün, tüm tasarımcı ve web programcısı tarafından kullanıldığını söylemek mümkün.

HTML 5 neler getirdi?

Öncelikle arama motorlarının siteleri daha iyi tanımasını sağlayan yapının HTML 5 içerisine entegre edilmesi, SEO çalışmalarının daha iyi cevap vermesini sağlayacağını söylemek gerekir. Ayrıca, eski stil HTML dilinin CSS kodlarıyla uyumsuzluk yaratması, sitelerin farklı tarayıcılarda hata vermesini sağlayan önemli bir dezavantaj duruma neden oluyordu. HTML 5 ile CSS arasında ki bu uyumsuzluk ortadan kaldırılarak, farklı tarayıcılarda sitelerin hata oranları da sıfıra indirilmiş oldu.

Video kullanım oranların artması, HTML yapısındaki video etiketlerinin de değişmesini zorunlu hale getirmişti. Her platformda hatasız olarak çalışacak video etiketinin geliştirildiği HTML 5’de ayrıca, ücretsiz codec desteği de entegre edilmiş oldu. Böylece yeni gelişen akıllı teknolojilerin hepsinde, video izlemek sorunsuz bir hale getirilmiş oldu.

HTML 5 sayesinde, sitelerin daha dinamik ve işlevsel bir hale getirildiğini söylemek mümkün. Giderek hayatımıza giren internet sitelerinin kullanıcılarına görsel açıdan daha mükemmel tasarımları sunma zorunluluğu, HTML 5 dili sayesinde mümkün olmaya başladı. Ayrıca gelişmiş JavaScript desteğiyle uyumlu çalışabilecek olan HTML 5, web site projelerinin daha efektif ve profesyonel olmasını mümkün kılacak.

HTML 5 ile gelen diğer bir yenilik, artık sitelerin tüm elektronik ürünlerde işlevsel bir şekilde çalışmasını mümkün kılacak hale getirilen yapıdır.

Artık daha fazla önemi var…

HTML dili, sitelerin ortaya çıkmasını mümkün kılan bir işaret mantığı olmaktan artık çıkmış durumda. Web site inşasının olmazsa olmazı arasına girerek, bir teknolojiyi ifade eden ve kullanıcıların siteden daha fazla yarar sağlamasının önünü açan bir yapı haline geldi.