PHP Değişkenleri

 

Bir değişken geçici yada kalıcı olarak , sayı,dizi veya yazi-katarları gibi değerleri tutmak için kullanılır.Bir değişken tanımladığınız zaman scriptlerinizde defalarca kullanabilirsiniz

PHP dilinde tüm değişkenler ” $ ” sembolunun öntanımıyla belirtilir. PHP de değişken tanımı genel olarak aşağıdaki gibidir:

$degisken_adi = deger;

Yeni PHP programcıları genellikle değişken tanımı sırasında $ işaretini unutur ve php kodları hata ve hatalar verir.Bu durumda scriptleriniz çalışmaz.Bu durumlara dikkat etmenizi rica ederim.

Şimdi yazi dizisi ve sayı tutan iki değişken tanımlayalım:

PHP Oldukça Esnek Bir Dildir

PHP tanımlarken değişkenleri kullanmadan önce deklare(betimleme) etmeniz gerekmiyor..

Yukardaki örnekte gördüğünüz gibi,önce değişkeninizin tipini(int, double, String…vs) belirtmenize gerek olmadan değer vererek kullanmanız mümkündür.

PHP ,otomatik olarak tanımlanan değişkenin tipini ayırır.Bu php programcıları için çok büyük kolaylıktır,

Diğer dillerde kullanacağınız değişkeni önceden tanımlamak zorunda ve sistem belleğine değişkeninizin tipini ayırtmanız gerekir.PHP de ise kullanmaya başladığınız andan itibaren değişkeninizi belirtmiş olursunuz.

Değişken İsimlendirme Kuralları
•Birden çok kelime içeren değişken isimlerinizi “_” (altçizgi) ile ayırın.Örnek:”$degisken adi” yanlış bir tanımlamadır..Bunun yerine $degisken_adi veya $degiskenAdi doğru olur.
•Değişken isiminiz (a-Z, 0-9, and _ ) biçimli alfanumerik karakterleri içerebilir.