SQL Giriş

PHP , esnek bir web yazılım dilidir . Günümüzün gelişmiş birçok yazılım dilleri gibi birden fazla veritabanı (database) ile uyumlu halde çalışabilmektedir . Türkiye şartlarında düşünürsek , yazılım sektöründe PHP ile akla gelen ilk veritabanı MySQL olduğu için , ayrıca ORACLE , SQL ve diğerlerine nazaran PHP ile daha kullanışlı görünen veritabanı olduğu için , MYSQL derslerini yayınlamayı uygun buldum. MySQL genellikle PHP ile birlikte kullanılan ücretsiz bir veritabanı sunucusudur.

MySQL Nedir?

MySQL bir veritabanıdır.Veritabanı , bilgileri saklayan yapıları tanımlar.

Bir veritabanında , HTML tabloları gibi satır, sütun içeren tablolar bulunur.

Veritabanı , kategorilere göre veri saklamak için en uygun sistemdir. Bir şirketin örnek bir veritabanında “Müşteri” , “Ürün” , “Çalışanlar” ve “Sipariş” tabloları bulunur.

Veritabanı TablolarıOrtalama bir veritabanı genellikle bir veya birden fazla tablo içerir.Her tablo (“müşteri” veya “Sipariş” gibi) isimlendirilir. Her tablo veri kayıtlarını saklar.Aşağıda “insanlar” adında örnek bir tablo yaptık, inceleyelim :

Soyisim isim adres Şehir
Veli Uyanık Çankaya 10/2 Ankara
Cengiz Hayıf Cebeci 10/23 Ankara
Galip Bölük Strrazburg 20 Ankara

Sorgular

Sorgu, bir soru veya istek anlamındadır.

MySQL kayıtlarında , veritabanına yaptığımız sorgularda özel bilgileri, bir kayıtlı tablo kümesine sorgu yapabiliriz.

Aşağıdaki sorguya bakalım:

SELECT Soyisim FROM insanlar

Bu sorgu insanlar tablosunudaki Soyisim satırını bulur ve kayıtlı verileri döndürür:

Soyisim
Veli
Cengiz
Galip

MySQL Veritabanı İndirin

MySQL veritabanı sunucunuz PHP ile birlikte yüklememişse , ki PHP Kurulum yazımda kullanabileceğiniz PHP Web sunucuları hakkında detaylı bilgiler bulunur , aşağıdaki linkte , MySQL resmi web sitesinden veritabanınızı indirin: http://www.mysql.com/downloads/index.html